Matematyka, czy rzeczywiście taka trudna?

Egzaminy maturalne wiążą się z dużym stresem. Z tego powodu, część osób przed otrzymaniem arkusza, traci pewność siebie. Gruntowne przygotowania wymagają czasu, odpowiednich pomocy naukowych, a także chęci. Za pomoc może nam posłużyć chociażby książka ,,Jak zdać maturę z matematyki?”.

Plan działania

Przygotowanie do matury z Repetytorium ósmoklasisty matematyka zakłada opanowanie określonego materiału. Nie jest on żadną tajemnicą, wytyczne znajdują się w podstawie programowej. Zadania mogą zatem dotyczyć tylko tej porcji materiału, którą zdający przyswaja na co dzień. To duży plus, gruntowne powtórka pozwoli nam na uniknięcie ,,niezapowiedzianego zadania”. Przy odpowiedniej pracy, nic nas nie zaskoczy.

Warto wiedzieć o tym, że każdy posiada naturalne zdolności. Dla niektórych to geometria będzie bardzo logiczna. Inni cenią sobie algebrę, zadania z treścią czy też prawdopodobieństwo. Musimy poznać nasze mocne strony. 

Czemu to takie ważne? Ponieważ pozwoli lepiej nakreślić cele. Skupiajmy się na tym, czego nie jesteśmy pewni. Mocne strony pozostaną naszym sprzymierzeńcem nawet przy zwiększonym stresie. A ten przy maturze, bardzo często wpływa na racjonalność naszych poczynań.

Pomoc naukowa

Nawet najbardziej zmotywowany uczeń, nie osiągnie sukcesu bez odpowiedniego wsparcia. Podręcznik powtórkowy musi zawierać określone zadania. Na maturze, sam schemat pozostaje bardzo podobny. Samo rozwiązywanie starych arkuszy, pomaga w ogólnym przygotowaniu.

Czym jeszcze powinien się charakteryzować podręcznik? Intuicyjnym podziałem na rozdziały, a także przedstawieniem przykładowych rozwiązań. Dużą rolę w przygotowaniach ma szkoła, do której uczęszczamy. Błędne jest jednak myślenie, jakoby tylko ona determinowała nasz wynik. Powstałe luki, możemy nadrobić ciężką, rzetelną pracą.

Mentalność

Najgorsze w wynikach maturalnych jest to, że często zależą one od naszej psychiki. Tak zwane ,,spalenie się” jest częstym objawem związanym z mało stresowym wychowaniem. Trening natury mentalnej, pozwoli nam uodpornić się na czynniki zewnętrzne. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że matura to nie ostateczność. Jej wynik determinuje naszą przyszłość, ale nie zależy od niej nasze całe życie.

Do egzaminu tego typu, należy podejść z odpowiednim dystansem. Jeżeli nie znamy odpowiedzi na pytanie, starajmy się zacząć od ,,pewniaków”. Dodatkowo, test rozwiązujmy w sposób możliwie logiczny. Wiele zadań da się opanować ,,od tyłu”. Z reguły także, część odpowiedzi należy do skrajnie absurdalnych.

Przed samym egzaminem możemy również zjeść coś słodkiego. Nie przyjeżdżajmy pod żadnym pozorem zbyt szybko (spotęguje to nasz stres). Pamiętajmy jednak o punktualności, spóźnienia na tak oficjalnym egzaminie nie będą akceptowane. Odpowiednio przygotowany maturzysta, nie ma się również czego obawiać. Często sam strach przed testem jest silniejszy od faktycznego egzaminu.